:درباره وبلاگ

:آرشیو

:طبقه بندی

:نویسندگان

:آخرین پستها

:ابر برچسبها

آماروبلاگ

شنبه 9 اردیبهشت 1391-02:56 ب.ظ
قدمت نام خلیج فارس 2500 سال است

خلیج فارس سومین خلیج بزرگ جهان است كه به خاطر موقعیت جغرافیایی خود در طول تاریخ همواره نامش بر سر زبان‌ها بوده است و مردم تمام جهان آن را با نام خلیج فارس یا دریای پارس می شناسند.قدیمی ترین اسناد موجود درباره خلیج فارس به كتاب های باقیمانده از یونان باستان بر می گردد. یونانی ها و مورخانشان در این كتاب ها با نام "پرسیكوس سینوس" كه به معنی "خلیج فارس" است از این آبراهه یاد می كنند و تكرار همین نام باعث می شود كه بسیاری از نقشه های باقیمانده از اروپائیان قرن‌ها بعد نیز با همین نام از خلیج فارس یاد كنند.

100810227387.jpg

به گزارش جام جم آنلاین، بر اساس نوشته‌های  مورخان یونانی مانند هرودت (484 - 425 ق.م) کتزیاس (445 - 380 ق.م)، گزنفون (430 - 352 ق.م) استرابن (63 ق.م - 24 م) که پیش از میلاد مسیح می‌زیسته‌اند؛ یونانیان نخستین ملتی هستند که به این دریا نام پرس و به سرزمین ایران پارسه، پرسای، پرس‌پولیس یعنی شهر یا مملکت پارسیان داده‌اند.

«هکاتیوس هلطی» از علمای قدیم یونان كه به پدر جغرافیا ملقب است، در سال 475 قبل از میلاد از نام دریای پارس استفاده کرده است. در نقشه‌های باستانی از قول هرودوت و گزنفون به این دریا، دریای پارس اطلاق شده است و بطلمیوس جغرافی نگار، نقشه‌نگار و ریاضیدان مشهور قرن دوم میلادی، در کتاب جغرافیای عالم که به زبان لاتین نگاشته شده و همچنین در نقشه‌ای که کشیده، از خلیج‌فارس با نام پرسیکوس سینوس یاد کرده است.

کوین توس کوروسیوس روفوس مورخ رومی که در قرن اول میلادی می‌زیسته این دریا را دریای پارس یا آبگیر فارس خوانده است. همچنین در کتاب‌های جغرافیایی لاتین، آب‌های جنوب ایران (دریای مکران و خلیج‌فارس) را ماره پرسیکوم یعنی دریای پارس نوشته‌اند.

انگلیسی زبان‌ها نیز این منطقه جغرافیایی خاص را PERSIAN GULF می خوانند كه در واقع ترجمه ساده ای از نام "خلیج فارس" است و نقشه‌های بیشماری كه از ملوانان و جغرافی دانان انگلیسی قرون 16 و 17 میلادی باقیمانده است، اسناد غیر قابل انكار این حقیقت تاریخی هستند.

اسناد تصویری قدمت 300 ساله استفاده از نام خلیج فارس در مكاتبات اداری، نقشه‌ها و اسناد بریتانیا پس سالها بایگانی و ممنوعیت مشاهده از سوی تاریخ نگاران و پژوهشگران بالاخره در سال 1387 از آرشیو ملی انگلستان آزاد شد؛ در مراسم رونمایی از این اسناد تنها یك محقق ایرانی به نام مجید تفرشی دعوت شد.


به دعوت جبهه جهادگران مجازی برای این موج نوشتم و از دوستان خوبم تشنه ترین، مکانیک زندگی و سه راهی خاطره دعوت می کنم بنویسند


http://mojecyber.parsiblog.com/posts/15/

تاریخ آخرین ویرایش:شنبه 9 اردیبهشت 1391 03:01 ب.ظ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic